Перевибори в Чернівцях: cui bono? | Святослав Вишинський | 19.04.2014

Святослав Вишинський
19 квітня 2014Якщо весь «негатив» іміджу Віталія Михайлішина раніше і сьогодні полягав у тому, що він – колишній або чинний «регіонал», тоді зовсім незрозуміло, чим його ситуація краща за Олександра Паскаря і Ярослава Кушірика, які зберегли і примножили владні повноваження при повній і беззастережній підтримці опозиційної фракції «За Батьківщину». Попри те, що абсурдна гра, де обидві сторони – «Батьківщина» і «Рідне місто» – намагатимуться підмочити репутацію одна одній, відшукуючи дійсні і гадані зв’язки з Партією регіонів, буде тривати до виборів 2015 р., реальний стан справ від цього ніяк не зміниться. Адже в люстрації ніхто не зацікавлений.

Утім, ця тема є козирною картою саме Андрія Білогорки – адже особисто він «регіоналівського» шлейфу не має, і навіть може апелювати до того, що на виборах до Чернівецької обласної ради успішно протистояв кандидату від Партії регіонів Тарасу Бойчуку. І хоча ініціативу «Рідне місто» неодноразово пов’язували з особою Віталія Михайлішина, такого роду повідомлення залишались переважно на рівні чуток. Колишній секретар міської ради членом «Рідного міста» не був – єдиний явний ланцюжок, доступний громадськості – це той факт, що засновник громадської ініціативи, науковець Сергій Осачук усі останні роки працював радником міського голови, функції якого виконував усміхнений політик.

Проте традиція радництва, можливо, і не повинна сприйматись настільки політизовано: добре це чи погано – нехай розбираються професіонали, адже важливо не тільки те, хто і що радить, але й те, хто і в якій мірі до цих порад дослухається. Тим не менше, на цьому пункті ще довго спекулюватимуть – а представники «Рідного міста», у свою чергу, резонно розігруватимуть партію злочинної коаліції місцевої «Батьківщини» і колишніх «регіоналів». І мають усі шанси до осені завдати опонентам значних інформаційно-іміджевих втрат. Чому команда Олексія Каспрука, всіляко гальмуючи процес перевиборів, активно сприяє.

З т.з. пересічного чернівчанина Андрій Білогорка звучить куди переконливіше, адже все-таки незрозуміло, чому, визнаючи на словах необхідність перевиборів місцевих рад, керівник фракції «За Батьківщину» бажає максимально відтягнути їхні терміни. Грубо кажучи, якщо з депутатським корпусом усе насправді так погано, то чому перевиборам бути аж восени? І чому це рішення у Верховній Раді послідовно блокують і ВО «Батьківщина», і ВО «Свобода», які мали би першими його ініціювати? Складається враження, що комусь вигідно зберегти status quo невизначеності на місцях – аби далі перебирати владу в кілька етапів, кожного разу нарощуючи адміністративний ресурс. У Чернівцях його завжди уособлював міський голова.

У цьому новій владі дорікнула й Оксана Продан – нардеп від УДАРу, яка, на тлі недавнього кофлікту в місцевому партійному осередку, потрапила в центр уваги місцевих медіа. Складається враження, що не спонтанно, а в рамках цілеспрямованої інформаційної кампанії – всього за тиждень це і прес-конференція із серією телесюжетів, і участь в ефірі програми «Суть речей» на радіо «Станція», і в ефірі програми «Пряма відповідь» на ТРК «Чернівці». Оксана Продан ненароком обмовилась, що може стати кандидатом на посаду міського голови – «якщо партія доручить». Вона ніби зумисно нервує очільника місцевого Автомайдану Олексія Коломійця, чиє прізвище вже видрукувано на чернівецьких білбордах і натякає на скоре долучення до мерської гонки.

Але несподівана поява у ЗМІ – очевидно, надто пізній старт, і навряд чи сама Оксана Продан серйозно розглядає варіант переможної участі. Зате, перехопивши ініціативу в Олексія Коломійця, на певному етапі кампанії вона може зняти свою кандидатуру на користь «молодого і перспективного» – наприклад, Андрія Білогорки, доплюсувавши до його рейтингу і бренд партії УДАР. А з тим і вивівши його в лідери кампанії. Її позитивні відгуки про «Рідне місто» на «Суті речей», так само як і позитивна оцінка Віталія Кличка з уст Андрія Білогорки в ефірі «Політики» – далеко не випадковий обмін люб’язностями. Невипадковою є і синхронність у вимогах ініціювати перевибори.

Зрештою, Оксана Продан визнала, що разом із Сергієм Осачуком у 2011 р. була співзасновницею громадської ініціативи «Рідне місто». Не секрет і те, що вона є дружиною Василя Продана, котрий не тільки був членом міськвиконкому, але й, за багатьма чутками, людиною, близькою до в.о. міського голови Віталія Михайлішина. Останнього, у свою чергу, пов’язували з бізнес-групою Дмитра Фірташа – як, до речі, і колишнього губернатора Михайла Папієва (через Сергія Тігіпка), так і партію УДАР Віталія Кличка в цілому. Як видно, наступ ведеться одразу з двох фронтів: прізвища змінюються – інтереси залишаються.© 2014

G+